Fotografie zvířat a přírody - Naturfoto.cz kanál Jen se neboj grafiky na YouTube Jen se neboj grafiky na Fejsbůčku

IRF03: Oříznutí, zlatý řez, 16:9


Úvodní informace

Cíle lekce

Klíčová slova, pojmy

Software

Cvičné soubory

Úkoly

Popis problematiky


nahoru 

Zobrazení mřížky

Praktickými novinkami je zobrazení mřížky v poměrech zlatého řezu a nastavení výběru s maximálním využitím počtu pixelů ve zvoleném poměru stran budoucího oříznutí. Posuďte sami na snímcích níže. Zobrazte si, pokud to žádoucí, mřížku jako třetiny nebo jako zlatý řez. Zlatý řez nebo zjednodušeně třetiny je výborný, jednoduchý základní kompoziční nástroj.

irfan428_a.gif, 88kB

nahoru 

Maximalizace výběru

Nastavím maximalizaci výběru při zachování poměru stran 16:9 a hned se mi zobrazí mřížka, pokud byla předem zvolena v menu Zobrazení

. irfan428_....gif, 88kB

Zobrazená mřížka = výběr je přes celou šířku okna. Delší strana výběru má tedy šířku fotky, tj. 3872 pixelů. Výšku výběru dopočte a je menší, protože obrázek byl vyfocen v poměru 4:3.

Zkontrolujte v modrém pruhu (titulku okna) krom jiného tento text: Selection: 0,207;3872 x 2178; 1.778

irfan428_....gif, 88kB

Symbol lupy znázorňuje zoom, pokud kliknete do výběru provede se zoom. TIPTIP bez vysvětlování: 2x ENTER a jste zpět ve stejném zobrazení, ale bez výběru.

nahoru 

Kompozice zlatého řezu

Pomocí CTRL a tažení myší za obvod výběru nastavíte menší velikost a přitom zachováte poměr stran.

Pravým tlačítkem do výběru a tažením přesunete výběr jinam. KAM? Ústředním motivem do zlatého řezu! Já jsem vybral za ústřední motiv věž kostela na kopci. Ale musel jsem si zmenšit výběr. Operace zmenšování a přesunů je na více pokusů, než najdu tu subjektivně nejlepší kompozici. (Poznámka: kompozice, skladba, uspořádání,...)

irfan428_....gif, 88kB

Úkoly a cvičení

Zde vidíte náhled na výsledek. Na vlastní práci si stáhněte cvičný soubor ve velkém rozlišení.

gri03_zelena_hora_16-9_t.jpg, 71kB

Úkoly pro moje studenty: Ořízněte z velkého 10Mpx souboru obrázek Zelené Hory u Nepomuka v poměru 16:9. Použijte pomůcky pro kompozici zlatým řezem a maximalizaci výběru s poměrem stran. Uložte do složky jako LOGIN_IRF03_zelena_16_9.jpg Dobře naladění aktivisti mohou vytvořit více ořezů, ale s jiným poměren stran.


nahoru 

Kontrolní otázky a úkoly