Fotografie zvířat a přírody - Naturfoto.cz kanál Jen se neboj grafiky na YouTube Jen se neboj grafiky na Fejsbůčku

IRF02: základní operace (oříznutí, otáčení)


Poznámka: Lekce vznikla asi v roce 2005/06 a obsahuje tudíž drobné odchylky ve snímcích. Rozdíly se mi nejeví jako podstatné. Dnes (17.2.2011) se užívá verze 4.28.
Další úpravy 29. 1. 2014. Irfan (4.37) má mnoho nových funkcí, ale tyto základní jsou v podstatě stále stejné. Upraveny v podstatě jen úkoly pro mé studenty.

Úvodní informace

Cíle lekce

Klíčová slova, pojmy

Software

Cvičné soubory

Úkoly


Popis ovládání


nahoru 

Otáčení (rotace), jemné otáčení


menu/Obrázek/otočit

Bez rotace neboli otáčení si nelze práci s grafikou vůbec představit. Hodně fotografií potřebuje „srovnat horizont“, jinými slovy mírně pootočit aby „domy či stromy nerostly křivě“.

Speciální rotací je otočení o 90°, užitečné například při fotografování s přístrojem na výšku.

menu/Obrázek/otočit náhled

Jemné otáčení je dostupné klávesami CTRL + U a umožňuje zadat počet stupňů na pootočení.

Písmenka L a R v nabídce znázorňují klávesovou zkratku.nahoru 

Překlápění (zrcadlení)

Překlápění (zrcadlení) nalezneme v menu ve dvou položkách: Obrázek > Horizontální překlopení a Vertikální překlopení. Viz obrázek. Klávesové zkratky jsou snadno zapamatovatelné
H ... Horizontálně (vodorovně) a
V ... Vertikálně (svisle) překlopit

nahoru 

Oříznutí

Oříznutí zahodí vše okolo výběru a ponechá si vnitřek. Cílem oříznutí je odstranit zbytečné části obrazu a ponechat jen potřebné uvnitř výběru a současně vylepšit kompozici obrazu. Avšak podstatné taky je, že zahodí všechny pixely mimo výběr, čímž výrazně zmenší počet pixelů a velikost v paměti!

Výjimkou od ostatních programů, která práci urychluje, je to, že není třeba vybírat nástroj! Prostě myší označte obdélník a máte výběr.

Pak v menu Úpravy najděte Výběr oříznutí (CTRL+Y).

Starší i novější verze překladů do češtiny se různí v názvosloví, ale CTRL + Y zůstává. Naučte s tuto zkratku, budete ji se mnou velmi často potřebovat.

Tento snímek je jediný z verze 4.28, ostatní pochází asi z roku 2006. Překladatel vložil svoje „já“ a nahradil jasné anglické CROP = oříznout svým víceslovným výkladem. Jak krásné bylo kopírovat, vystřihnout, vložit, oříznout...


nahoru 

Videonávod

Záznam ukázky je proveden na starší verzi Irfan View (asi rok 2006). Nabídka je naprosto zpřeházena, ale to důležité je stále stejné. Videotutoriál bohužel nemá titulky ani popisky a ukazuje sled více operací, takže nevím zdali začátečníkům pomůže. Posuďte sami, dnes bych to dělal jinak...


nahoru 

Úkoly a cvičení


Pod odkazem se na nové stránce objeví pohromadě všechny cvičné soubory

 
 


 

1. úkol:

Trojice cvičných souborů je připravena pod názvem 2 oka.

Soubory jsou vhodné též na redukce efektu "červené oči", ale to až jindy.

Největší z trojice fotografií si uložte do složky H:\GRAFIKA\IRF02 pod názvem LOGIN_2oka.jpg a ořízněte podle ukázky (viz dva menší soubory). Uložte jeden soubor jen červené oči a druhý tváře obou dětí, ale co nejmenší velikost v pixelech.

Názvy LOGIN_2oka1.jpg, LOGIN_2oka2.jpg atd. složka H:\GRAFIKA\IRF02.

Na závěr soubory zobrazte v on-line textu v systému Moodle.


Bara100x_ukol.jpg, 12kB

nahoru 

Kontrolní otázky